Kişisel Yazılar

SECDE ET VE YAKLAŞ!!!

secde et ve yaklaş

Secde et ve yaklaş, secde et ve yaklaş, secde et ve yaklaş…

Kulaklarımda 1-2 saattir çınlayıp duran Allah sözleri…(Alak, 19) Kaybedilmiş oyuncağı bulan bir çocuğun sevinci ta derinlerden bir yerden yüzüme vurmaya çalışıyor…Hayır hayır, bu sevinç o kadar kolay olmamalı. Yüzüme yansıyamayışı bu yüzden olsa gerek…Ayetin öncesini düşündükçe şimşekler çakıyor beynimde.

“Sakın, sakın…Boyun eğme, secde et ve yaklaş!” (Alak, 19)

Boyun eğmeyeyim tamam da neye ve kime?

9: Gördün mü o yasaklayanı,
10: Bir kulu namaz kılarken.
11: Gördün mü! Ya o iyilik ve doğruluk üzere ise?!
12: Ya o, takvayı emrediyorsa!
13: Gördün mü! Ya şu yalanlamış, sırt dönmüşse!
14: Bilmedi mi ki Allah gerçekten görür!
15: İş, sandığı gibi değil! Eğer vazgeçmezse yemin olsun, o alnı mutlaka tutup sürteceğiz!
16: O yalancı, o günahkâr alnı.
17: Hadi çağırsın derneğini/kurultayını!
18: Biz de çağıracağız zebanileri!

(Alak, 9-18)

Göremediğim, duyamadığım, dokunamadığım, hissedemediğim bir yaratıcıya yaklaşmak fikri nasıl büyük bir ruhsal fırtınadır…Ne büyük bir Yaratıcı ki, kendisine yaklaşmanın dahi yolunu kendisi bizlerden esirgemiyor…Bu nasıl bir cömertlik?

Rabbin Ekrem’dir. En büyük cömertliğin sahibidir. (Alak, 3)

Hem de doğmayan, doğurulmayan, tek olan, dengi hiçbir şey olmayan Allah’a (İhlas Suresi) yaklaşmak kelimelerle anlatılamayacak bir mutluluk…Günlerdir yaşadığım ruhsal yolculukları dostlarımla bir nebze olsun paylaşmasaydım kendimi suçlu hissederdim…

Şimdi biraz müsade dostlar, yolculuk devam etmeli…Hem de tam bu vakitte…

Hiç kuşkun olmasın, Rabbin senin durumunu biliyor. Gecenin üçte ikisinden daha azını, yarısını, üçte birini ayakta geçiriyorsun. Seninle beraber olanlardan bir grup da öyle. Allah, geceyi de gündüzü de ölçüye bağlamıştır. Sizin onu kuşatamayacağınızı bildi de size tövbe nasip etti. O halde Kur’an’dan, kolay geleni okuyun. Sizden hastalar olacağını bildi. Bir kısmının yeryüzünde dolaşıp Allah’ın lütfundan bir şeyler isteyeceklerini, diğer bir kısmının da Allah yolunda çarpışacaklarını bildi. O halde Kur’an’dan, kolay geleni okuyun! Namazı kılın! Zekâtı verin. Güzel bir ödünçle Allah’a ödünç verin! Öz benlikleriniz için önden gönderdiğiniz iyiliğin, Allah katında hayrını daha çok, ödülünü daha büyük olarak bulacaksınız. Allah’tan af dileyin. Hiç kuşkusuz, Allah çok affedici, çok esirgeyicidir.
(Müzzemmil, 20)

 

Çağdaş YAVAŞ

Kategori
Kişisel Yazılar